You are currently viewing Śląskie to nie Górny Śląsk

Śląskie to nie Górny Śląsk

Tak! Województwo Śląskie to nie cały Górny Śląsk. Historyczne granice naszego regionu pokrywają się z innymi jednostkami administracyjnymi i to na terenie dwóch krajów. Temat ciągle maglowany przez uświadomionych, a w dalszym ciągu szerzej niedostrzegany.

Obalanie mitu

Nie chcę wnikać w historyczne i polityczne aspekty dzisiejszego stanu rzeczy. Niemniej jednak warto wiedzieć, że obecne województwo Śląskie w swych granicach nie obejmuje wszystkich rdzennie śląskich obszarów, a ponadto pokrywa tereny tradycyjnie związane z innymi częściami Polski. 

Przypominanie o tym traktuję trochę jak walkę ze stereotypami, że Polacy to złodzieje, a blondynki są głupie. Nie oczekuję radykalnych zmian administracyjnych. Jednak jako Ślązak chcę dbać o zachowanie i rozwój naszej kultury, a wiedza o tym, gdzie jest jej źródło, jest podstawą.

Kojarzenie Ślązaków tylko z terenem jednego województwa to mijanie się z prawdą. Stąd też różne pomyłki i niedomówienia. Nie dziwię się też mieszkańcom Zagłębia i okolic Częstochowy, że sprzeciwiają się nazywaniu ich Ślązakami. I mają rację bo w większości nimi nie są.

Uświadamiaj!

Poniżej załączam krótką infografikę, a właściwie małą ściągę z podstawowymi informacjami dot. Górnego Śląska. Wybrałem co ciekawsze fakty, wszystkie nie zmieściłem, w końcu to grafika a nie atlas. Zapraszam do podzielenia się ze znajomymi.

Możesz skopiować grafikę lub udostępnić cały wpis.

Podrzucam jeszcze parę linków z wartościową wiedzą o mapach Górnego Śląska, herbie i fladze, ujęciu historycznym oraz informacjach geograficzno-demograficznych dot. regionu.

 

Zobacz również

Ten post ma 8 komentarzy

 1. Marcin

  Mnie najbardziej wkurza, kiedy niektórzy ludzie myślą, że Będzin, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec leżą na Śląsku. Wydaje im się, że jeśli województwo w nazwie ma „Śląskie” to wszystkie miejscowości wchodzące w skład tego województwa są Śląskiem.

  1. Kamil

   Niestety to wynik tego, że województwo śląskie nie pokrywa się z faktycznym górnośląskim regionem kulturowym. Nazwa jednostki administracyjnej wprowadza w błąd.

  2. Anonim

   a mam pytanie czy w górnym śląsku są mysłowice

   1. Anonim

    A jak myślisz gdzie przebiega granica pomiędzy Trzema Cesarstwami.

   2. Atlantyda

    Oczywiście 🙂

 2. Arkdom

  Strasznie odkrywczy ten wpis. A Ostrawa nie jest śląskim miastem. Nawet jeżeli w Wikipedii napisali, że jest.

 3. Anonim

  Arkadom część Ostrawy należy do Gornegoslaska.

 4. Atlantyda

  A ja mam trochę inne pytanie. Spotkałam się z dwoma barwami flagi śląskiej, 3 pasy niebieski-żółty-niebieski i żółto niebieski. Czy chodzi o to, że ta 3 pasiasta (że tak to ujmę) to barwy woj.śląskiego, a dwubarwna to Górny Śląsk?

Dodaj komentarz